Фото з відкритих джерел
Заяву архієреїв МПвУ до РПЦ щодо звільнення митрополита Іларіона підписала не більша частина єпископату УПЦ МП.
Про це в коментарі «Укрінформ» заявив голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.
«Заяву підписали 30 архиєреїв – це не мало, але це й не більша частина єпископату УПЦ (МП). Ми не можемо зараз із точністю стверджувати, чим є заява цих архієреїв – чи це остання крапля, яка переповнила їхню чашу, чи це такий корпоративний конфлікт, де частина членів корпорації стала на захист одного зі своїх представників. Але деякі речі, про які йдеться в заяві – зокрема, про порушення автономії УПЦ (МП) у межах Російської церкви – на багатьох священників і мирян цієї церкви, які давно хотіли б порвати з Москвою, справить, підбадьорливе враження», – сказав він.
Єленський зауважив, що було багато дискусій і критики на адресу єпископату МПвУ і священновладдя, коли вони «ніяк не реагували» на анексію їхніх єпархій. За словами голови ДЕСС, йшлося про низку анексій, зокрема, Кримських єпархій, а також Луганської, Сіверськодонецької, Донецької і Маріупольської єпархій.
На запитання про ставлення предстоятеля МПвУ митрополита Онуфрія до цієї заяви, Єленський відповів, що «про це краще запитати самого Онуфрія, однак, судячи з того, що його підпису під заявою немає, він, очевидно, не поділяє її пафосу».
«Суспільство очікує не дискусії між синодами УПЦ (МП) та Російської церкви, а беззастережного виходу УПЦ (МП) зі складу РПЦ. Для цього є багато канонічних і суто євангельських підстав. Але якщо для богословів ще потрібні якісь обґрунтування, то для простих людей очевидно, що вони не можуть знаходитися в складі церкви, предстоятель якої прямо декларує знищення української культури, ідентичності України та українців. І жодним способом виправдати знаходження в цій структурі неможливо», – додав він.
На уточнення журналіста, чи стало звільнення саме митрополита Іларіона поштовхом до написання заяви, голова ДЕСС припустив, що це мало значення. За його словами, Іларіон – постать, близька багатьом членам єпископату московського патріархату в Україні.
«Це людина, яка давно була на чолі єпархії в Донецькій області, мала міцні зв’язки всередині українського єпископату та донецького істеблішменту до окупації цієї території, а також користувалася авторитетом», – зазначив він.
Водночас посадовець наголосив, що на питання діяльності представників МПвУ треба дивитися у широкому контексті.
«Суспільство хотіло бачити більшої рішучості від українських єпископів, коли йдеться про вбивство українських дітей, які по суті благословляє, патріарх Кирил, про освячення російськими священниками зброї масового ураження, що є безпрецедентним. Коли йдеться про беззастережне виправдання вбивств, про очевидні відступи від християнського вчення – наявні елементи джихадизму (Кирил говорив, що смерть змиває всі гріхи з кожного, хто був вбитий в Україні) – це абсолютно неприпустимо», – сказав Єленський.