Новини

Як фейковий «третій Рим»  породив  неоімперську ідеологію «русского міра»

Фото з відкритих джерел

Неоімперська ідеологія «русского міра», яка заявляє про нібито всесвітньо-провіденційне значення російської держави – це сучасна версія середньовічної концепції «третього Рима», яку Вселенський Патріарх ще два десятки років тому назвав «дурною, зарозумілою та нечестивою».

Про це сказав митрополит Євстратій (Зоря) на науковій конференції «Богословські аспекти доктрини/ ідеології «русского міра», яку зорганізувала Київська православна богословська академія, проаналізувавши витоки ідеології.

««Русскій мір» – це осучаснена, але дуже давня концепція, більш відома нам як концепція «третього Риму». Історично вона має цікаве походження. Від початку думка про якийсь інший, «третій Рим» стала циркулювати на Балканах. В часи піднесення сербської держави за царювання Стефана Душана, коли навіть сама Візантія певною мірою опинилася в залежному положенні від цієї держави…

А потім вона опинилася в Новгороді. І цікаво, що саме в вигляді відомої для спеціалістів «Повісті про білий клобук», який нібито як особливу відзнаку саме Новгородському архієпископу було надано від Константинопольського патріарха, на знак його особливого положення. Потім на«Повість про білий клобук» наклалася власне оця ідея про «третій Рим», – розповів архієрей.

За задумом творців цієї концепції, за словами митрополита, «перший Рим впав від єресі. А західне християнство сприймалося як суто середовище єретичне, «другий Рим впав від турок». А Москва, як писали росіяни, і є «третій Рим».

«І ось із цієї ідеї нібито провіденційного спадкоємства всесвітньої християнської монархії, яка поступово нібито переходила від Старого Риму до Нового Риму, а з Нового Риму до Московії – йдуть витоки сучасної ідеології «русского міра».

По суті це є неоімперська ідеологія. Хоча вони зараз не говорять так часто і відкрито про «третій Рим», не наголошують на цьому, не згадують про це коріння, але сутність є саме така», – пояснив митрополит Євстратій.

І все це, пояснює владика, пов’язується з тим, що в Московії зараз дуже популярно стало вживати поняття «катехон» – тобто концепцію «утримуючої сили», яка до часу оберігає світ від остаточного опанування злом, бачити себе, як цю силу. Обґрунтовуючи цим свої реальні злочини, свою позицію щодо нібито морального права порушувати не просто загально прийняті норми міжнародного співіснування, але й давати моральне виправдання порушення самих основ Євангелія.

Владика процитував слова Вселенського Патріарха Варфоломія, який сказав в одній зі своїх доповідей ще понад два десятиліття тому, що концепція «третього Риму» є, дослівно – «дурна, зарозуміла і нечестива».

«Не існує ніякого третього Риму, тому що немає ніякого другого Риму… Константинополь є Новим Римом, а не другим. Не існує ніяких доказів того, що якийсь спадок всесвітньої християнської монархії був переданий саме Москві від Східної Римської імперії. Вони так хочуть знищити нас, хочуть знищити українську, київську традицію, тому що це єдина формальна можливість поставити місток між Царгородом і Москвою – привласнивши й забравши собі нашу історію», – сказав у виступі архієрей.

Митрополит також запропонував актуалізувати запит дворічної давнини Православної Церкви України до Вселенського Патріархату і щодо необхідності осудження ідеології «русского міра», і також осудження його головного провідника Кирила Гундяєва до позбавлення його гідності патріаршого престолу.

Митрополит також запропонував передати матеріали круглого столу на ознайомлення Архієрейському Собору ПЦУ, який відбудеться 11 травня.

Вам також має сподобатись...