Новини

Хто і за що ввів санкції проти очільника РПЦ Кирила Гундяєва

Фото з відкритих джерел

Матеріал «Слово і діло»

РПЦ є ще одним інструментом Кремля для пропаганди війни проти України. Патріарх Кирило (Володимир Гундяєв) – колишній агент КДБ, який очолює РПЦ вже майже 16 років – підтримував війну на Донбасі та анексію Криму, а тепер схвалює і повномасштабне вторгнення в Україну. Кирило закликав молитися за російських солдатів і особисто за путіна, проповідував, що смерть на війні «змиває всі гріхи» і дарує «вічне життя». Що ще більш дивно для служителя церкви, він вихваляв нову ракету «Орєшнік» і закликав «не відчувати надмірного страху» через можливе застосування ядерної зброї, адже християни «не бояться так званого кінця світу». За виправдання агресії проти України деякі країни ввели проти Гундяєва санкції. Загалом Євросоюз не може цього зробити через протидію Угорщини.

Санкції за легітимізацію вторгнення росії та геноциду українців передбачають замороження активів на території країни, призупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань, заборону на участь у приватизації та оренді держмайна, припинення культурних обмінів і співпраці, анулювання офіційних візитів та інші заходи.

Крім того, Служба безпеки України в листопаді минулого року повідомила Гундяєву про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу: ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), ч. 3 ст. 436-2 (виправдання, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників), ч. 5 ст. 27 і ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розвʼязування та ведення агресивної війни).

Він оголошений у розшук. Крім України, санкції проти глави РПЦ ввели Велика Британія, Естонія, Литва, Канада, Чехія та Австралія. Під британські санкції патріарх потрапив за підтримку і схвалення війни проти України. Вони передбачають заборону на фінансові операції, замороження активів і заборону на вʼїзд.

Естонія і Литва заборонили Кирилу вʼїзд у країну за причетність до грубих порушень прав людини, заперечення територіальної цілісності і суверенітету України і підтримку вторгнення росії.

Канада ввела санкції, оскільки ідентифікувала Гундяєва як російського агента з дезінформації, який несе відповідальність за забезпечення і підтримку вторгнення росії в Україну.

Австралія і Чехія ввели санкції за пропаганду війни і підтримку вторгнення. У всіх цих країнах у Кирила заморожені активи, заборонені фінансові операції і в’їзд.

Європейський парламент у резолюції, ухваленій 7 квітня 2022 року, засудив роль патріарха Кирила «в наданні богословського підґрунтя агресивній війні росії проти України». З того часу Євросоюз намагається ввести проти нього санкції, але цьому перешкоджає Угорщина.

Главу РПЦ пропонувалося внести у шостий санкційний пакет, схвалений влітку 2022 року. Але на етапі обговорення його імʼя довелося виключити через позицію Угорщини. Тоді премʼєр-міністр Віктор Орбан пояснив це тим, що про мир в Україні нібито мають домовлятися церковні лідери.

«Для нас це було принциповим питанням, тому що ми наполягаємо, як і у випадку національних інтересів, на свободі віросповідання. Страшно навіть подумати, які процеси викликало б включення у список лідера однієї з найважливіших християнських церков Європи», – додавав міністр закордонних справ Петер Сіярто.

У вересні 2022 року Угорщина знову заблокувала введення санкцій блоку проти Гундяєва. У грудні цього року Угорщина теж врятувала главу РПЦ від санкцій Євросоюзу, заблокувавши його включення у 15-й пакет обмежувальних заходів.

Ідею ввести проти нього санкції Сіярто назвав «божевільною»: «Я вважаю, що накладення санкцій на церковних лідерів і посадовців потрібно уникати будь-якою ціною, тому що, якщо ми не зможемо говорити між собою по церковній лінії, буде втрачена остання надія на мир».

Нагадаємо, з початку повномасштабної війни російські військові вбили в Україні 50 священнослужителів і зруйнували близько 700 церков.

Раніше президент Володимир Зеленський позбавив Гундяєва державної нагороди України.

Вам також має сподобатись...