Новини

Карловарська парафія РПЦ служила для зустрічей агентів російських спецслужб

Фото з відкритих джерел

Матеріал видання «Чеське радіо»

Православний священнослужитель Микола Ліщенюк минулого літа повинен був покинути Чехію протягом місяця, оскільки чеська влада вважала, що глава подвір’я РПЦ, який проживав у Карлових Варах, становить серйозну загрозу безпеці держави. Ліщенюк оскаржив це рішення в судах різних інстанцій, але в червні цього року остаточно програв справу в Конституційному суді Чехії. Оскільки офіційні причини його видворення засекречені, справа з самого початку стала однією з найзагадковіших історій року, пов’язаних з безпекою.

Видання Respekt тепер отримало нову інформацію, яка допомагає частково пролити світло на те, що ж сталося насправді. Карловарська парафія в цій історії виступає штаб-квартирою для планування таємних операцій, де зустрічалися агенти російської розвідки.

Хто ж такий Микола Ліщенюк, і як він міг становити загрозу безпеці Чеської Республіки? Микола Ліщенюк – священник РПЦ. До переїзду в Карлові Вари він служив у храмі при російському посольстві в Празі, а з 2006 року переїхав до Карловарської парафії, мабуть, найважливішого подвір’я РПЦ в Чеській Республіці. Саме за Миколи Ліщенюка церква в Карлових Варах пройшла масштабну реконструкцію, і сьогодні вона дійсно виглядає вражаюче. Головною проблемою, пов’язаною з нею, були вагомі підозри з боку чеської контррозвідки, через які йому і довелося покинути країну, в тому, що він співпрацює з російськими спецслужбами.

Іншими словами, люди, які відвідували його на парафії і яким він надавав приміщення церкви для реалізації їхньої злочинної діяльності, мали прямий зв’язок з російською військовою розвідувальною службою ГРУ.

Тож не виключено, що ті, кого зараз Євросоюз вперше вніс до санкційного списку у зв’язку з гібридними атаками Кремля на Європу, можуть виявитися і тими, хто був у православній парафії в Карлових Варах», – розповідає журналіст-розсліддувач видання Respekt Ондржей Кундра в інтерв’ю «Чеському радіо».

Фото: Luboš Vedral, Český rozhlas

– Існує небезпека того, що він може поставити під загрозу безпеку країни через свою участь у просуванні інтересів державної влади Російської Федерації, які суперечать інтересам нашої безпеки», – заявила суддя Пльзенського обласного суду Ярослава Крживанкова у рішенні про відмову в задоволенні апеляції. При цьому суддя в ньому заявила, що Ліщенюк «тривалий час і послідовно здійснював діяльність в інтересах Російської Федерації, яка знаходиться в прямому протиріччі з безпекою і міжнародною політикою Чехії.

– Тим не менш, мова все ще йде про підозру. Чи відомі конкретні імена відвідувачів?

– Все правильно, конкретних імен відвідувачів я не знаю, тому що вся історія, яка дуже цікава і дуже важлива, засекречена. Все відбувається в прихованому режимі, тому більшу частину інформації поки що неможливо перевірити».

– Однак Микола Ліщенюк був змушений покинути Чехію у зв’язку з істотними підозрами в тому, що він становить загрозу безпеці республіки.

– Так, з цієї причини. Ми давно знаємо, що російські спецслужби проводять різні насильницькі, диверсійні, вбивчі акції. Вони намагаються розділити різні країни ЄС і НАТО і використовувати для цього можливості, які вони мають в різних країнах. Найчастіше вони не використовують територію тієї країни, в якій хочуть вчиняти шкідливі дії, а вибирають іншу державу. Там вони не перебувають під такою пильною увагою і там легше «загубитися». І саме там вони, ймовірно, домовляються про те, що збираються робити. Якщо говорити конкретно, то в минулому у ГРУ був один з таких центрів управління в Савойських Альпах.

Французькі ЗМІ раніше говорили про те, що саме там агенти ГРУ обговорювали вбивство подвійного агента Сергія Скрипаля у Великій Британії. Щось подібне, здається, функціонувало і в Карлових Варах, в цьому відомому православному храмі. На території є парафіяльний будинок священика. Він досить великий, але менший за церкву. І саме там довгий час жив Микола Ліщенюк зі своєю сім’єю і мав місце, яке міг комусь надати.

Фото: Pavel Halla, Český rozhlas

Як розповів Ондржей Кундра, за даними чеських спецслужб, Ліщенюк нібито надавав територію для зустрічей співробітників російських розвідувальних служб, які використовували Чехію як безпечніше місце для координації конкретних операцій принаймні в одній європейській країні (не в Чехії). Ці зустрічі, як стверджується, проводилися неодноразово, за участю кількох людей і в умовах суворої секретності.

– Особливості будівлі парафії сприяють конфіденційності. З вулиці не можна зазирнути всередину. Машина може заїхати прямо з дороги, і доступ до приміщення можливий тільки через автоматичні двері, які відкриваються за сигналом – тобто хтось повинен дати дозвіл. З машини можна відразу потрапити в головний вхід. Всередині будівлі людина може залишитися непоміченою. У таких умовах, як передбачається, могли обговорюватися різні диверсійні дії, – продовжує репортер.

– Чи відомо, що конкретно вдалося з’ясувати чеській контррозвідці BIS про те, що відбувалося в парафії?

– ГРУ використовувала будинок парафіяльного священника як місце для таємних зустрічей своїх іноземних агентів. Микола Ліщенюк забезпечив їм безпечне середовище, щоб вони могли спокійно обговорювати свої плани»

«Якби я процитував одне з наших джерел, то це було б так: «Основний висновок полягав у тому, що ГРУ використовувала будинок парафіяльного священика як місце для таємних зустрічей своїх іноземних агентів. Микола Ліщенюк забезпечив їм безпечне середовище, щоб вони могли спокійно обговорювати свої плани».

Тепер, звичайно, потрібно сказати про те, які були плани, це дуже важливо. «Вони домовилися про короткострокові та довгострокові дії, які повинні були викликати хаос в одній з європейських країн, підтримуючи місцевих сепаратистів, які прагнуть відокремити свій регіон від решти держави».

– Чи розкриває BIS або інше ваше джерело, про яку державу йдеться в даному випадку?

– Наші джерела не уточнюють країну, але одним з варіантів може бути Іспанія. Подібний випадок там вже був зафіксований раніше. Відбувся референдум, на якому більшість каталонців прийняла рішення про відділення. Центральний уряд Іспанії ніколи не допускав такої думки. Однак пізніше іспанські силовики, – і тодішній голова німецької контррозвідки також говорив про це, – відзначили конкретну діяльність конкретних агентів російської військової розвідки, які повинні були спровокувати в Каталонії угруповання, які активно закликали до відділення. Отже, у Каталонії у нас є задокументований випадок подібних зусиль російської військової розвідки з минулого. І не виключено, що заходи в парафії в Карлових Варах можуть бути пов’язані з Іспанією.

– Як довго BIS спостерігала за Миколою Ліщенюком?

– Я точно цього не знаю. Наші джерела цього не уточнюють, але, судячи з усього, досить довго. Саме такий висновок і напрошується. Адже Карлові Вари здавна асоціювалися з Російською Федерацією. Часто кажуть, що після початку російської війни в Україні діяльність російських спецслужб, зокрема, і в Карлових Варах, і що деякі місця, які були пов’язані з ними, сьогодні порожні або напівпорожні, що пов’язано з різними санкціями тощо.

Санкції не всесильні

– Чи можуть введені проти кіберзлочинців санкції і той факт, що ЄС зараз займається гібридними атаками, перешкодити функціонуванню подібних місць в Європі, де агенти ГРУ можуть зустрічатися, і звідки вони можуть планувати напади будь-якого характеру?

– Я не думаю, що вільним демократичним інститутам вдасться повністю запобігти всій російській діяльності. Там дійсно цілий комплекс заходів, і якщо в Україні буде укладено перемир’я, я думаю, було б великою помилкою думати, що російські ризики зникли. Росія вже давно намагається руйнувати і підривати демократичні держави, – наша країна її головний ворог, – і використовувати співробітників Російської Федерації. Санкції спрямовані на те, щоб зробити їм складніше, але ЄС і, отже, ми поки що дуже непослідовні в цьому. Адже ми бачимо це зараз на прикладі газу, який імпортується з РФ, тому що він просто дешевше не тільки для компаній, які його купують, але і для населення. Але ми повинні розуміти, що це також дозволяє продовжувати фінансувати російські масові вбивства та вбивства абсолютно невинних людей в Україні. Деякі кроки, звичайно, робляться, але в обмеженому обсязі.

– Що в результаті означає потрапляння до санкційного списку? Фінансові потоки заморожуються, але той факт, що вони можуть подорожувати по ЄС і планувати напади під прихованою особистістю, ймовірно, не запобіжить цьому.

– Якщо представники російських спецслужб захочуть спробувати це зробити, лазівки в Європу у них є, тому що ЄС в цьому не єдиний. Можна згадати Угорщину або Словаччину, які ігнорують в’їзд цих людей, які потім здійснюють напади на громадян.

– Це найслабші місця Шенгену?

– «Це дуже слабкі місця. Угорщина – без сумніву. Словаччина при уряді Фіцо успішно наздоганяє її в цьому плані, так що у цих людей більш-менш відкриті двері в Європу, і звідти вони можуть рухатися далі», – підсумовує журналіст-розслідувач видання Respekt Ондржей Кундра.

Вам також має сподобатись...