Новини України

Верховний Суд поставив крапку у справі про переходи з МП до ПЦУ

Фото з відкритих джерел

Дане рішення вищої судової інстанції в Україні саме в такому спорі створить прецедент, який звільнить парафії ПЦУ, що перейшли з МПвУ, від довгих судових воєн, які спонсорує московська юрисдикція.

Вчора Фейсбук-акаунт Верховного суду повідомив, що ним вперше предметно розглянуто спір стосовно переходу релігійної громади з юрисдикції МПвУ до ПЦУ (йдеться про перехід громади села Калинівка на Житомирщині – ред.), за результатом чого ухвалено остаточне рішення про законність такого переходу.

«Загальну важливість цього рішення для триваючого з 2019 року процесу переходу релігійних громад України з УПЦ МП до ПЦУ важко переоцінити, адже воно стане прецедентним для всіх інших подібних спорів та надасть впевненості у законності такого переходу релігійним громадам, які ще вагаються ухвалювати рішення про вихід зі складу Московського патріархату, – заявили в компанії «Моріс груп», – крім того, у цьому рішенні вперше надано відповіді на фундаментальні питання у такого роду правовідносинах:

– чи порушуються права колишнього настоятеля рішенням про перехід;

– яким чином визначається членство в релігійній громаді;

– у який спосіб визначається кворум під час загальних зборів членів релігійної громади».

Довідково

Варто підкреслити, що після ухвалення рішень про перехід громади до Української Церкви місцеві єпархії російської православної церкви в Україні починають судові війни проти громади, яка обрала українську юрисдикцію. Позаяк рішення про перехід завжди приймається абсолютною більшістю громади, то судову активність двох-трьох незгодних завжди фінансує промосковська сила цієї громади, переважно єпархії МПвУ. Від початку 2019 року московським патріархатом в Україні було ініційовано понад 100 судових процесів щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування.

Судові процеси (перша, друга судові інстанції та Верховний суд) тривали роками. Наприклад, вищезазначена релігійна громада Калинівки перейшла до ПЦУ ще в березні 2019 року, лише в жовтні 2019 року змогла зайти у свій храм (цьому перешкоджали кілька агресивних вірянок МП) і тільки через 5 років отримала  рішення Верховного суду. Зауважимо, що через суди, зініційовані РПЦ в Україні доводилися проходити парафіям, де за перехід до ПЦУ голосувало 98-99 відсотків громади (так було в місті Сарата Одеської області, яка перейшла до ПЦУ одразу після Томосу одностайно). Тобто юристи, фінансовані москвою використовували голос бодай одного незгодного, щоб втягувати у судові процеси та членів громад і настоятеля.  

Останнє судове рішення Верховного суду особливе тим, що воно знімає головні юридичні претензії (фактично – маніпуляції промосковських юристів) навколо переходу громади. Після оприлюднення повного судового рішення (воно зʼявиться за кілька днів ми проаналізуємо його додатково).  

Додатково повідомляємо, що судові війни, які фінансує Моспатіархат в Україні стосувалися не лише релігійних громад. 

Наприклад, 2018 року до Верховного суду надійшло три «антитомосні» позови від московського патріархату в Україні про скасування парламентом прохання до Вселенського патріарха  про автокефалію (постанова ВР «Про підтримку звернення Президента України до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томоса про автокефалію Православної Церкви в Україні»). Верховний суд закрив провадження 2019 року.

Також у Верховному суді розглядалася заява екснамісника Києво-Печерської Лаври митрополита Павла проти президента України. Адвокат митрополита Павла подав позов до суду, вимагаючи скасувати три пункти рішення РНБО, які були затверджені указом президента. Йдеться про доручення розробити закон по «заборону МП», перевірку законності користування МП майном заповідника Лаври та доручення провести релігієзнавчу експертизу. Верховний суд відхилив позов.

Вам також має сподобатись...